Upomínacie konanie – ako na to + výhody /2025/

Rate this post

Úvod

V súčasnosti existujú dva spôsoby, ako vymáhať vašu peňažnú pohľadávku súdnou cestou – upomínacie konanie alebo normálne súdne konanie.

Prvým je /i/ podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu podľa Civilného sporového poriadku a druhým je /ii/ podanie návrhu v upomínacom konaní (podľa zákona č. 307/2016 Z. z. o upomínacom konaní)., o ktorom sa dočíte viac v tomto článku.

V prípade záujmu o naše služby, neváhajte nás kontaktovať.

Naše právne služby:

  • Právne poradenstvo v súvislosti s mimosúdnym a súdnym vymáhaním pohľadávok
  • Súdne a mimosúdne vymáhanie pohľadávok
  • Podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu
  • Zastupovanie v rámci upomínacieho konania
  • Iné úkony na požiadanie klienta

+421 910 932 474

Krasovského 13, 851 01 Bratislava

Odoslaním správy súhlasíte s obdržaním našej odpovede.

Upomínacie konanie – čo to je?

Upominacie konanie predstavuje jeden zo spôsobov ako relatívne rýchlo a efektívne získať svoje peniaze, a to ak vám niekto nezaplatil faktúru za dodaný tovar alebo služby alebo ak vám niekto nevrátil pôžičku, či vám niekto dlží peniaze z iného dôvodu.

Upomínacie konanie je typom súdneho konania, ktoré prebieha výlučne elektronicky a prostredníctvom formulárov na to určených. To znamená, že na súd nie je potrebné doložiť žiadnu listinu v písomnej podobe.

Návrh sa podáva výlučne elektronicky, prostredníctvom na to určeného formulára. Upomínacie konanie predstavuje alternatívu k podaniu návrhu na vydanie platobného rozkazu v štandardnom súdnom konaní podľa zákona číslo 160/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok v znení neskorších predpisov.

Viete, že:

Žalobca si môže zvoliť, či využije možnosť podania návrhu na vydanie platobného rozkazu v rámci upomínacie konania alebo ako alternatívu využije – podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu v zmysle Civilného sporového poriadku.

Aj v prípade, ak by návrh podľa zákona o upomínacom konaní bol napríklad odmietnutý, žalobca má stále možnosť podania žaloby podľa Civilného sporového poriadku (§ 6). 

Návrh na vydanie platobného rozkazu – kto, ako a kam ho podať


Na podanie návrhu je oprávnený ten, koho nárok na zaplatenie určitej peňažnej sumy v eurách voči žalovanému (ďalej len „uplatňovaný nárok“) možno odôvodnene predpokladať.

Návrh na vydanie platobného rozkazu v upomínacom konaní sa podáva výlučne len elektronicky prostredníctvom formulára dostupného na portáli eŽaloby.

Návrh musí byť autorizovaný podľa osobitného predpisu – teda na jeho podanie musíte mať občiansky preukaz s čipom a kvalifikovaným elektronickým podpisom.

Listiny, prílohy a vyhlásenia, ktoré sa pripájajú k návrhu, musia byť podané v elektronickej podobe spolu s návrhom.

Na konanie o upomínacom konaní je kauzálne príslušný jediný súd v SR, ktorým je Okresný súd v Banskej Bystrici

V prípade záujmu o naše služby, neváhajte nás kontaktovať.

Naše právne služby:

  • Právne poradenstvo v súvislosti s mimosúdnym a súdnym vymáhaním pohľadávok
  • Súdne a mimosúdne vymáhanie pohľadávok
  • Podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu
  • Zastupovanie v rámci upomínacieho konania
  • Iné úkony na požiadanie klienta

+421 910 932 474

Krasovského 13, 851 01 Bratislava

Odoslaním správy súhlasíte s obdržaním našej odpovede.

Návrh na vydanie platobného rozkazu – jeho náležitosti + prílohy

Identifikačné údaje strán sporu

V návrhu na vydanie platobného rozkazu v upomínacom konaní je potrebné označiť žalobcu a žalovaného ich identifikačnými údajmi.

Fyzická osoba sa v návrhu označuje menom, priezviskom, adresou trvalého pobytu alebo pobytu a dátumom narodenia. Namiesto dátumu narodenia možno v návrhu pri fyzickej osobe uviesť rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie. Namiesto adresy trvalého pobytu alebo pobytu možno v návrhu pri fyzickej osobe uviesť adresu miesta podnikania.

Právnická osoba sa v návrhu označuje názvom alebo obchodným menom, adresou sídla a identifikačným číslom organizácie alebo iným identifikačným údajom. Ak ide o zahraničnú právnickú osobu, tieto údaje sa musia osvedčiť pripojením výpisu z registra alebo výpisom z inej evidencie, do ktorej je zahraničná právnická osoba zapísaná.

Opis rozhodných skutočností

Žalobca v návrhu na vydanie platobného rozkazu uvedie rozhodné skutočnosti, od ktorých sa odvíja nárok žalobcu uplatneného voči žalovanému.

Ideálne je opísať tieto skutočnosti čo najpresnejšie, aby konajúci súd návrhu vyhovel v celom rozsahu.

Uvedenie IBAN-u

Žalobca na účel plnenia uplatneného nároku žalovaným a na účel vrátenia súdneho poplatku musí v návrhu uviesť údaje o bankovom účte.

Platca DPH

Ak je žalobca platiteľom DPH, v návrhu môže vyhlásiť, že údaje o uplatňovanom nároku voči žalovanému uviedol v kontrolnom výkaze podľa osobitného predpisu.

Ak je žalobca platiteľom DPH a v návrhu vyhlásil, že údaje o uplatňovanom nároku voči žalovanému uviedol/vedie v kontrolnom výkaze podľa osobitného predpisu, v návrhu uvedie svoje identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty, ak bolo pridelené, poradové číslo faktúry a dátum vyhotovenia faktúry.

Prílohy k návrhu

Zákon presne neupravuje, aké prílohy vo všeobecnosti treba k návrhu priložiť.

Pre prípad, ak sú žalobca aj žalovaný účtovnými jednotkami, stačí priloženie faktúry alebo inej výzvy, ktorou žalobca požadoval zaplatenie žalovanej sumy od žalovaného. Zároveň však žalovaný musí vyhlásiť, že žalovaný nárok eviduje vo svojom účtovníctve.

Ak žalobca uplatňuje nárok zo spotrebiteľskej zmluvy, musí priložiť spotrebiteľskú zmluvu a všetky s ňou súvisiace zmluvné dokumenty.

Naopak, ak žalobca si uplatňuje u žalovaného napríklad vrátenie pôžičky, musí predložiť zmluvu o pôžičke a doklad o tom, že túto pôžičku žalovanému poskytol.

Viete, že:

Ak sú v návrhu na vydanie platobného rozkazu uvedené chyby v písaní alebo iné zrejmé nesprávnosti, v dôsledku ktorých je návrh nejasný, súd vyzve žalobcu, aby v lehote 5 pracovných dní od doručenia výzvy chyby v písaní alebo iné zrejmé nesprávnosti odstránil a poučí ho, že inak návrh odmietne.

Chyby v písaní alebo iné zrejmé nesprávnosti sa musia odstrániť prostredníctvom na to určeného elektronického formulára, inak sa na opravu neprihliada.

Aké pohľadávky je možné uplatniť v upomínacom konaní

Zákon v rámci upomínacieho konania umožňuje uplatniť len peňažné pohľadávky vyjadrené v eurách voči žalovanému, ktorému sa platobný rozkaz bude doručovať buď do elektronickej schránky alebo poštou na území Slovenskej republiky.

Naopak zákon upravuje aj pohľadávky, ktorých zaplatenie nie je možné si uplatniť v rámci upomínacie konania, pričom ide o /i/ pohľadávky zo zmeniek voči fyzickej osobe ako aj /ii/ pohľadávky zo spotrebiteľských zmlúv, ak:

  • k spotrebiteľská zmluva obsahuje neprijateľnú podmienku, ktorá má na pohľadávku vplyv,
  • ak tovar ešte nebol dodaný alebo služba poskytnutá,
  • ak spotrebiteľ nebol vyzvaný na zaplatenie v posledných troch mesiacoch pred podaním návrhu.

Taktieže nie je možné uplatniť /iii/ úrok z omeškania vyšší ako päť percentuálnych bodov nad zákonný úrok z omeškania a /iv/ pohľadávky, ktoré sú v rozpore s právnymi predpismi.

Ďalšie dôvody nepríspustnosti návrhu na vydanie platobného rozkazu

Rovnako nebude návrh na vydanie platobného rozkazu v upomínacom konaní prípustný, ak

  • nebude podaný elektronickými prostriedkami prostredníctvom určeného elektronického formulára,
  • žalobca resp. jeho zástupca nebude mať aktivovanú elektronickú schránku,
  • budú návrh podávať viacerí žalobcovia a nebudú mať spoločného zástupcu alebo
  • by sa mal platobný rozkaz doručiť žalovanému do cudziny.

Vydanie platobného rozkazu v upomínacom konaní

Ak podaný návrh na vydanie platobného rozkazu bol úplný a jasný, sú splnené procesné podmienky vrátane poplatkovej povinnosti a nie sú dôvody na odmietnutie návrhu, súd vydá platobný rozkaz najneskôr do 10 pracovných dní od splnenia týchto podmienok.

V platobnom rozkaze súd žalovanému uloží povinnosť, aby do 15 dní od jeho doručenia zaplatil žalobcovi uplatňovaný nárok a nahradil trovy konania, alebo aby v tej istej lehote podal odpor proti platobnému rozkazu, ak s nárokom žalobcu nesúhlasí a považuje ho za nedôvodný.

V prípade záujmu o naše služby, neváhajte nás kontaktovať.

Naše právne služby:

  • Právne poradenstvo v súvislosti s mimosúdnym a súdnym vymáhaním pohľadávok
  • Súdne a mimosúdne vymáhanie pohľadávok
  • Podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu
  • Zastupovanie v rámci upomínacieho konania
  • Iné úkony na požiadanie klienta

+421 910 932 474

Krasovského 13, 851 01 Bratislava

Odoslaním správy súhlasíte s obdržaním našej odpovede.

Platobný rozkaz – jeho doručovanie a nemožnosť jeho doručenia žalovanému

Platobný rozkaz ako elektronický úradný dokument súd odošle – doručuje žalobcovi ako aj žalovanému do ich elektronických schránok.

Žalovanému sa odošle tento platobný rozkaz spolu s návrhom na jeho vydanie, listinami a vyhláseniami predloženými žalobcom a tlačivom na podanie odporu.

Ak žalovanému nemožno doručovať do elektronickej schránky – nemá ju aktivovanú, platobný rozkaz súd doručuje na adresu žalovaného uvedenú žalobcom.

Ak sa zásielka vráti súdu z tejto adresy ako nedoručená, súd vykoná úkony na účely zistenia inej adresy žalovaného v registroch súdu alebo v registroch iných orgánov, ktoré má súd k dispozícii. Platobný rozkaz súd bez zbytočného odkladu odošle na takto zistenú adresu.


Ak platobný rozkaz nebolo možné žalovanému doručiť do vlastných rúk, súd o tom žalobcu upovedomí a vyzve ho, aby v lehote 15 dní navrhol pokračovanie v konaní na súde príslušnom na prejednanie veci podľa Civilného sporového poriadku. V opačnom prípade sa platobný rozkaz zrušuje a konanie sa zastavuje.

Upozornenie:

Ak dôjde k zrušeniu platobného rozkazu a zastaveniu konania z dôvodu toho, že žalobca nenavrhne pokračovanie v súdnom konaní na všeobecnom súde podľa Civilného sporového poriadku, tak platí, že žiadna zo strán sporu nemá právo na náhradu trov konania a o náhrade trov sa nerozhoduje.

Ak žalobca v zákonnej lehote podá návrh na pokračovanie v konaní, platobný rozkaz sa zrušuje, súd postúpi vec do piatich pracovných dní súdu príslušnému na jej prejednanie podľa Civilného sporového poriadku a žalobcu o tom upovedomí.

Podanie odporu proti platobnému rozkazu

Pokiaľ žalovaný po doručení platobného rozkazu nesúhlasí s nárokom žalobcu na zaplatenie jeho pohľadávky, môže podať odpor proti platobnému rozkazu.

Žalovaný môže podať odpor proti platobnému rozkazu nasledovnými spôsobmi, a to:

  • elektronicky prostredníctvom na to určeného formulára,
  • listinne prostredníctvom na to určeného formulára alebo
  • aj listinne bez použitia formulára.

Pokiaľ sa odpor podáva elektronicky, jediný prípustný spôsob je podanie s využitím formulára pre upomínacie konanie dostupného na Upomínacie konanie – Ministerstvo spravodlivosti SR (gov.sk).

Žalovaný je povinný odpor proti platobnému rozkazu podať v lehote do 15 kalendárnych dní odo dňa, kedy mu tento bol súdom doručený, pričom odporu musí byť vecne odôvodnený (teda uviesť, prečo žalovaný spochybňuje dôvod a výšku pohľadávky a predložiť dôkazy na preukázanie svojich tvrdeni).

Upozornenie:

Ak sú strany sporu podnikatelia tak platí, že žalovaný musí v podanom odpore uviesť, či mu bola doručená faktúra ohľadom uplatňovaného nároku, akým spôsobom s ňou naložil a či voči nemu uplatňovaný nárok eviduje alebo evidoval vo svojom účtovníctve a ak ho neeviduje, z akých dôvodov.

Pokiaľ bol odpor proti platobnému rozkazu žalovaným podaný riadne a včas, tento súd odošle žalobcovi bez zbytočného odkladu spolu s výzvou, aby sa k nemu v lehote 15 dní vyjadril a aby v tej istej lehote navrhol pokračovanie v konaní na súde príslušnom na prejednanie veci podľa Civilného sporového poriadku.

Ak žalobca v lehote podá návrh na pokračovanie v konaní, súd postúpi vec do 5 pracovných dní súdu príslušnému na jej prejednanie podľa Civilného sporového poriadku a strany o tom upovedomí. 

Naopak plati, že platobný rozkaz, proti ktorému nebol podaný odpor, má účinky právoplatného rozsudku a predstavuje exekučný titul, na základe ktorého je možné podať návrh na vykonanie exekúcie.

Upomínacie konanie a možnosť uzatvorenia splátkového kalendára

Žalovaný môže v lehote na podanie odporu podať žiadosť o povolenie plnenia v splátkach (ďalej len „žiadosť“). O tom súd žalovaného v platobnom rozkaze poučí.

Žiadosť sa podáva na predpísanom tlačive alebo prostredníctvom na to určeného elektronického formulára, ktorý musí byť autorizovaný podľa osobitného predpisu.

Žiadosť o splátkový kalendár je prípustná, ak:

  • žalovaný, ktorý je fyzickou osobou, voči nároku žalobcu nenamieta a nepodal odpor,
  • priznaný nárok vrátane náhrady trov konania presahuje sumu minimálnej mzdy a nepresahuje sumu 2.000,- EUR,
  • žalovaný vyhlási, že priznaný nárok bude zaplatený najviac v desiatich mesačných splátkach,
  • žalovaný doloží výpisom z účtu v banke alebo v pobočke zahraničnej banky alebo písomným potvrdením žalobcu, že prvú splátku najmenej vo výške 50 eur žalobcovi po doručení platobného rozkazu zaplatil a vyhlási, že ďalšie splátky bude plniť mesačne, a to vždy ku dňu kalendárneho mesiaca, ktorý sa číselne zhoduje s dňom zaplatenia prvej splátky.
Postup po schválení splátkového kalendára:

Ak súd žiadosti o splátkový kalendár vyhovie, určí podmienky plnenia jednotlivých splátok priznaného nároku.

Na tento účel súd odpočíta od výšky nároku žalobcu ku dňu podania žiadosti výšku prvej splátky a zvyšok nároku žalobcu s výnimkou poslednej splátky rozvrhne rovnomerne. Poslednú splátku čo do výšky neurčuje. V poslednej splátke je žalovaný povinný zaplatiť zvyšnú časť nároku vrátane toho, čo prirástlo počas plnenia jednotlivých splátok.

Nesplnenie čo i len jednej zo splátok včas má za následok stratu výhody splátok.

Náklady na upomínacie konanie

V upomínacom konaní je súdny poplatok o polovicu nižší ako v prípade štandardného konania o zaplatenie pohľadávky.

Za podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu tak žalobca nezaplatí 6% zo žalovanej sumy, ale len 3%. Minimálny súdny poplatok však predstavuje sumu vo výške 25,- EUR.

V rámci upomínacieho konania však žalobca nemôže požiadať o oslobodenie od súdnych poplatkov, čo v rámci štandardného konania podľa Civilného sporového poriadku urobiť môže.

Z tohto dôvodu je potrebné zvážiť, či žalobca spĺňa podmienky na oslobodenie od súdnych poplatkov a podľa toho vybrať, ktoré konanie je pre konkrétneho žalobcu skutočne “výhodnejšie”.

V prípade, ak sa dá žalobca v rámci upomínacie konania zastúpiť advokátom, ktorý pre neho realizuje potrebné úkony, tak je potrebné rátať aj s odmenou advokáta za právne služby.

Záver

Upomínacie konanie a vydanie platobného rozkazu v rámci neho predstavuje v zásade značne rýchlejšiu a ekonomicky priateľnejšiu formu súdneho konania oproti klasickému súdnemu konania vedenému podľa Civilného sporového poriadku.

Samozrejme tak, ako všetky súdne konania, ani upomínacie konanie vám však nezaručuje 100% garanciou toho, že dostanete (všetky) svoje peniaze (späť).

Pokiaľ je na žalovaného vedených niekoľko predchádzajúcich exekúcií a žalovaný nepracuje a nevlastní žiaden podstatný majetok, zvyčajne je podanie návrhu na zaplatenie potrebné dobre zvážiť. Aj s posúdením rizika neúspešnosti vymáhania Vašej pohľadávky Vám dobrý advokát vie poradiť.

V prípade záujmu o naše služby, neváhajte nás kontaktovať.

Naše právne služby:

  • Právne poradenstvo v súvislosti s mimosúdnym a súdnym vymáhaním pohľadávok
  • Súdne a mimosúdne vymáhanie pohľadávok
  • Podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu
  • Zastupovanie v rámci upomínacieho konania
  • Iné úkony na požiadanie klienta

+421 910 932 474

Krasovského 13, 851 01 Bratislava

Odoslaním správy súhlasíte s obdržaním našej odpovede.

Bol pre vás tento článok užitočný? Zdieľajte ho medzi svojich priateľov, ktorým by mohol tiež pomôcť. Ďakujeme.